: صیقل کاری غلطشی

 

صیقل کاری غلطشی

مقدمه:

صیقل کاری فرآیندی است برای پرداخت کاری سطح فلزات که بوسیله­ی آن می­توان سرعت کار را بالا برد. این روش باعث سختی سطح کار می­شود. این فرآیند از فرایندهای کارسرد می­باشد که براده برداری بهمراه ندارد. صیقل کاری غلطشی برای سوراخ­های مخروطی و همچنین برای داخل و خارج سطوح استوانه­ای شکل، سطوح صاف کروی و سطوحی که کاملاً خمیده اند مناسب است. در این فرایند بدون عمل براده برداری قطر سوراخ حدود mm 013/0 تا mm 051/0 افزایش می­یابد.

هدف اول از انجام این فرایند پرداخت سطح و سخت شدن سطح کار به عنوان هدف دوم مطرح است.

ماشین­های مناسب برای صیقل کاری غلطشی شامل دریل­های ستونی- ماشین­های تراش ، ماشین­های بورینگ و ماشین­های سه نظام دارد می­باشد که بسته به کیفیت مورد نظر از هر کدام استفاده می­شود. این فرایند برای فلزاتی که نرمتر از 40RHC مناسب می­باشد در حالی که در پرداخت کاری با سنگ­های سنباده برای فلزاتی سخت­تر از RHC40 استفاده می­شود. این فرایند سختی سطوح را به عمق mm76/0 – mm 13/0 افزایش می­دهد.

شرایط لازم قطعه کار:

قطعه کار باید ضخامتی داشته باشد که بتواند در مقابل فشارهای ایجاد شده توسط غلطک مقاومت کند. اگر دیوارها نازک باشد قطعه کار شکل اصلی خود را از دست می­دهد به علاوه اگر قسمت­های دیواره باریک و دارای ضخامت­های متفاوت باشد سطح ایجاد شده یک سطح موج دار می­باشد و گرد نخواهد بود.

ضخامت دیوارها نباید کمتر از mm2 باشد تا این ضخامت صیقل کاری با موفقیت انجام می­شود اما باید توجه داشت که ضخامت دیوارها باید ثابت باشد و افزایش سایز نباید بیش از mm 0076/0 باشد برای بهترین نتیجه در این فرایند سوراخ باید صاف و مستقیم باشد ابزارهای صیقل کاری نمی­تواند اختلاف در گردی و صافی را جبران نماید.

لقی ویژه:

لقی ویژه برای سوراخهای که باید صیقل کاری شوند در جدول 1 آمده است. این لقی بسته به قطر سوراخ می­باشد و هنگامیکه قطر سوراخ از mm8/4 تا 60 mm افزایش می­یابد که این مقدار برای جنسهای مختلف متفاوت است

ابزار:

ابزارهای صیقل کاری غلطکی در شکل­های 5-4-3- و 2-1 شرح داده شده است. ابزاری که در شکل 1 نشان داده می­تواند تا mm013/0 تنظیم شود که می­تواند درون سوراخ­های استوانه­ای صیقل کاری کند و ابزار نشان داده شده در شکل 2 می­تواند بیرون سطوح استوانه­ای را صیقل کاری کند این چنین ابزارها قابل تنظیم می­باشند.

ابزارهای داخلی که در شکل 1 آمده است تا قطر mm9/11 می­تواند به اندازة mm076/0 یا بیش از mm43/0 یا کمتر از 4/0 تنظیم شوند. ابزارهای با قطر mm7/12 می­تواند تا قطر 94/0 الی 1/0 یا 8/0 تنظیم شوند قابل به ذکر است که ابزارهای که در شکل 3 و4 آمده است قابل تنظیم نمی­باشد به وسیلة اعمال فشار تنظیم می­شوند.

یک ابزار صیقل کاری غلطکی جدا در شکل 5 نشان داده شده است این ابزار در ابتدا برای ماشین­های کنترل عددی طراحی شده بود و این ابزار می­تواند سطوح داخلی و خارجی سیلندرها را با قطرهای متفاوت صیقل کاری کند. این ابزار می­تواند هنگامی که ابزارهای صیقل کاری پاسخگوی قطعات با قطر زیاد نیستند جایگزین مناسب باشند این ابزار می­تواند برای سطوح خمیده استفاده شود. به دلیل تماس نقطه­ای در این ابزار در هنگام کار با قطعات کوچک انحراف می­تواند مشکل ساز باشد هر چند ابزارهای با شعاع کمتر می­تواند نیروی لازم برای صیقل کاری را کاهش دهد این کار میزان انحراف را کاهش می­دهد.

میزان تلرانس:

ابزارهای صیقل کاری غلطکی می­توانند در هنگام کار تا mm013/0 لرزش کل را تحمل کند حتی در صورت نظارت دقیق­تر دارای تحمل بیشتری نیز هستند.

برای مثال یک سوراخ در چند قطعه کار از جنس­های مختلف زده شده که به اندازه µm 2/3 تا 5/2 برای صیقل کاری جا گذاشته شده است را مورد بررسی قرار می­دهیم نتایج به شرح ذیل است.

در برنز و آلومینیوم 05/0 تا 2/0 میکرومتر در فولاد 1/0 تا 2/0 میکرومتر و در چدن 25/0 تا 38/0 میکرومتر میزان کیفیت سطح است البته با کمی دقت می­توان کیفیت را افزایش داد.

شکل 6 کیفیت سطح ایجاد شده در صیقل کاری غلطشی را با چند روش دیگر مقایسه کرده است.

« فرزکاری- تراشکاری- سنگ زنی- هونینگ- لپینگ »

تأثیرات سرعت- تعذیه- روانکاری در این فرایند:

1- سرعت و تغذیه: سرعت و تغذیه در این پروسه برای قطرهای مختلف متفاوت است اما لزوماً اهمیت چندانی ندارد نتایج بدست آمده طی آزمایشات برای قطرهای کوچک سرعت 46  تا 18 میلیمتر بر دقیقه و میزان تغذیه mm13/0 است و برای قطرهای بزرگ­تر از mm127 سرعت mm/min 1/5 می­باشد البته تمام سرعت­ها و میزان تغذیه وابسته به قطعه کار نیز می­باشد که در جدول 2 بطور کامل میزان سرعت و تغذیه نشان داده شده است.

2- روانکاری: در فرایند صیقل کاری غلطکی حرارت بالای ایجاد نمی­شود به همین منظور مقدار کمی روغن حل شونده با نسبت « 1 به 10 » قبل از انجام فرایند بر روی قطعه کار پاشیده می­شود و نیاز به روانکاری چندانی ندارد.

غلطک کاری fillet « گوشه­های قطعه »:

غلطک­های گوشه­ها برای افزایش مقاومت در مقابل خستگی و کم کردن تمرکز تنش استفاده می­شود در این روش یک غلطک با شکل مناسب استفاده می­شود. در این فرایند صیقل کاری همراه با فشار و لغزش است و نیروی زیادی نمی­خواهد برای مثال fillet mm8/0 را با نیروی N 440 غلطک کاری می­شود یا حتی با نیروی کمتری می­توان این کار را انجام داد.ابزار مورد استفاده برای غلطک کاری fillet از جنس فولاد با سختی HRC 65- 62 می­تواند چندین هزار قطعه کار را با هزینة اندکی غلطک کاری کرد.

/ 0 نظر / 9 بازدید